Добро Образование
Доброто образование е нещо за което много хора говорят, по-малко работят за да го постигнат, и към момента много малко успяват да изградят в себе си. Разглеждайки темата от самото й начало е очевидно, че всеки човек е една вселена, с свой желания, мечти, възприятия, и т.н. Това наблюдение, само по себе си е достатъчно за всеки разумен човек да осъзнае, че образователна система "по калъп" е невъзможна и глупава идея, която е изключително вредна, както за обучаващите се, така и за микро и макро обществото в което те се намират. Може би затова, нито по времето на Сократ и Аристотел, нито по времето на Нютон, Лайбниц и Гаус, нито по времето на Сервантес, Шекспир и Гьоте, нито по времето на Моцарт и Бетховен. Затова пък, държавна образователна система "по калъп", е започната малко преди Наполеоновите войни, и е била в пълен ход по времето на Първата Световна Война, и по времето на Хитлер. Статията за историята на съвременното „училище“ дава повече информация за истинските му цели.
Джон Тейлър Гато е американски автор, изследовател, и близо 30 години преподавател в училища и гимназии в Ню Йорк. Той е спечелил многократно награди като „Учител на годината“ и др. Джон Гато става виден критик на „училищното“ образование и съвременната образователна система като цяло. В своите изследвания той открива 14 принципа на отличното образование. Въдворяването на тези принципи в психиката и характера на едно дете или възрастен е това, което го прави образован. Аз добавям още един петнадесети принцип, без който останалите 14 нямат реална стойност.
15 Принципа за Добро Образование
Всъщност това са елементите на класическото образование. Целта е да се формират всестранно развити, отговорни и способни личности с висок морален и интелектуален капацитет. Учениците трябва да придобият разбиране на човешката природа, да развият комуникационни умения, да познават институциите, да овладеят добри маниери, самодисциплина, поемане на отговорност, да изградят високи морални стандарти, културна осведоменост, наблюдателност, критично мислене, физическа дейност, способност да преодоляват предизвикателства, и постоянно да се самоусъвършенстване и само-оценяват. В повече детайли учениците трябва да придобият:
- Теория за човешката природа, както е описана от историята, философията, теологията, литературата и правото.
- Умение за активна/действена грамотност, която е способността за писмено изразяване и за публично говорене.
- Разбиране и вникване в основните институционални форми, включително на съдилища, корпорации, военни, образование.
- Добри обноски и учтивост, чрез постоянни упражнения и използване на формите им. Разбиране на истината, че учтивостта и вежливостта са в основата на всички бъдещи взаимоотношения, всички бъдещи съюзи и достъп до места, където може би бихте искали да отидете.
- Способности за самостоятелна работа.
- Енергичните физически спортове са необходимост, а не лукс или начин за „успокоение“. Те са абсолютно единственият начин да предадете грация на човешкото присъствие, която се превръща в сила и пари по-късно. Освен това спортът учи човек да се справя с болката, и да се оправя в спешни случаи.
- Пълна теория за достъп до всяко място и всеки човек.
- Отговорност, която е изключително съществена част от учебната програма. Винаги човек (ученика) да поема отговорност, когато му се предлага, и винаги да дава повече, отколкото се иска или очаква.
- Достигане до личен кодекс на високи стандартите в работата, поведението и морала.
- Познаване на изящните изкуства, чувство на свободно взаимоотношение с тях, което означава човек (ученика) да има културен капитал.
- Да изгради способности и сила за точното наблюдение и записване. Например, да изостри възприятието, като може да рисува точно.
- Способността да се справя с предизвикателства от всякакъв вид.
- Създаване на навик за предпазливост в разсъжденията и достигане до заключения.
- Постоянното развитие и тестване/оценка на предишни преценки. Първо се прави преценка, след това се оценява стойността на преценката като се проследява т.е. „държи под око“ преценката или прогнозата, за да се види доколко е била правилна и последователна или обратно некоректна и изкривена.
- Най важният принцип от всички е създаване и осъзнаване на страх от Господа, и любов към истината и правдата.
В следното видео Джон Тейлър Гато говори за 14-те принципа на отличното образование.
Първите 14 принципи се спазват стриктно в елитните училища където според изследванията на Гато се обучават само около 1000 деца на година. Разглеждайки принципите, е ясно че всички тези 15 принципа могат да бъдат много лесно въведени навсякъде където има желание.
Един добър подход за организация на образованието
От 14/15-те принципа на доброто образование можем да формулираме някой основни постановки за една истинска добра образователната система:
- Доброто образование е свободно, а не задължително.
- Доброто образование е индивидуално, а не колективно - индивидуален учебен план.
- Доброто образование е самостоятелно, а не орташко или следване на преподавател - работи се сам (принципно).
- Доброто изисква лично желание, интерес и любов от страна на ученика, а не ръгане с остена.
- Доброто образование изисква лична активност, отговорност и разбиране, а не пасивност, безотговорност и зубрене.
За да могат учениците да се обучават по самостоятелни програми, те трябва да бъдат наблюдавани и насочвани от близки до тях хора, които да ги познават на всяко ниво, включително интелектуално, емоционално и т.н. Освен това, тези хора трябва да са и загрижени за постиженията на учениците, както и да имат времето и възможността да им обръщат необходимото внимание в точното време. При тези обстоятелства е очевидно, че централизиран подход за истинско образование е напълно невъзможен. Това означава, че: Трябва да няма задължително държавно образование. Вместо това децата и възрастните могат да се образоват в къщи, в частни или общински училища.
Видове Училища
Учениците могат да се образоват в следните видове училища.
- Домашно образование - единия от родителите, обикновено майката, е учител и възпитател на децата си.
- Образователни кооперативи - няколко семейства, изграждат общо домашно образование за децата си.
- Частни училища - за деца, чиито родители могат да си позволят такива училища.
- Общински училища - за деца, който не могат да бъдат образовани по друг начин, но желаят да се учат.
- Самообразование - подходящо за по-големи и възрастни ученици.
Участие на държавата
Участието на държавата се състои само в подпомагане на образованието и хората, и регулиране на взаимоотношенията с цел максимални постижения, честност и справедливост.
-
Държавата организира писмени годишни изпити.
Държавата организира писмени годишни изпити по различните предмети за всички класове и за всичко желаещи да се явят, независимо дали са деца или възрастни, и къде са се обучавали.
- Държавата гарантира достъпност до изпитния процес.
- Държавата гарантира честност и обективност в процеса на оценяване.
- Държавата гарантира високи изисквания към изпитния материал.
- Държавата гарантира независимост и пълнота на изпитния материал, особено там където има конфликтни теории.
Държавата не взема страна на никоя теория, а дава равна възможност за всички теории. Например, Теорията на еволюцията, спрямо Теорията за Интелигентен Дизайн, или Теорията за Божественото Сътворение, или различните космологични теории за произхода на вселената, и т.н.
-
Държавата публикува всички изпитни работи.
Всички изпитни работи се публикуват онлайн на страницата на Министерството на Образованието за вечни времена така, че да могат да се видят от всички. Така се избягва възможността за корупция, шмекеруване, и платени бележки. Изпитваните са собственици на работата си и могат също да ги публикуват на собствени и други медии.
-
Държавата изисква минимално образование за всички деца.
До 10 годишна възраст, всички деца трябва да могат да пишат, четат, умножават, делят, намират най-малко общо кратно, работят с проценти, и имат минимални познания за историята на България, освен когато детето е с доказани психически отклонения. Това е задължение на родителите. В случай, че децата нямат тези минимални знания към определената възраст, то родителите им носят наказателна отговорност за небрежност, пренебрегване и неизпълнение на родителски си задължения.
-
Държавата подпомага всички ученици до получаване на минимално образование.
Това включва деца от 7 до 10 годишна възраст, чрез държавна образователна субсидия за ученика, която се изплаща на образоващата клетка (домашно или друго училище), при условие, че ученика полага успешно държавните си изпити за тези три години. При не вземане на държавните изпити до определена възраст, родителите на ученика се задължават да върнат държавната субсидия за детето им, освен понасяне на наказателна отговорност за неизпълнение на родителските им задължения.
-
Държавата подпомага отличните ученици до завършване на учебна програма за "средно образование".
Това включва юноши от 11 до 19 годишна възраст, който вземат изпитите си с успех над 5,50, при условие, че ученика подпише договор с държавата, че ще остане да живее, развива и работи в родината си България до поне 30 годишна възраст, а при напускане на страната преди тази възраст да върне взетите средства и плати неустойка, или да бъде наказателно преследван.
- Държавата изплаща минимална поощрителна стипендия на учениците, които отговарят на условията, освен ако те не се откажат от нея.
- Държавата изплаща държавна образователна субсидия за бедни ученици, които отговарят на условията, и желаят да се възползват от възможността.
-
Държавата стриктно следи и сурово наказва изкупуването на "човешки материал" от чужди фирми и организации от какъвто и да е вид.
В предвид на трудността да се намират качествени хора, чуждестранни фирми и други организации, несъмнено ще се опитат да отвлекат "най-добрите", за да им работят и да бъдат експлоатирани. Това може да стане под формата на "стипендии", "обучение в чужбина" и други методи и форми за примамване и отвличане на талантливи деца.
-
Държавните изпити са безплатни за всички Български граждани.
Всеки Български гражданин има право на неограничен брой явявания на държавни изпити, докато постигне максималната възможна оценка по дисциплината.
Задължения на училищата
Правата и задълженията на училищата, независимо дали домашни, кооперативни, частни, общински или друг тип са свързани с оптималното образование на учениците по 14/15-те Принципа за Добро Образование. Освен това:
-
Училищата нямат право да издават дипломи.
В тази образователна система няма дипломи. Вместо това хората имат "сертификати за положени изпити", който е хартиен и електронен документ с информация за явявания на изпити, оценки, и изпитна работа, която може да се види онлайн.
- Училищата имат право да издават препоръчителни писма на учениците си.
Препоръчителните писма и характеристики са лично издадени от учителите на ученика, а не от училището, с възможност за обратна връзка и лично потвърждение.
-
Училищата имат право да получават държавна образователна субсидия за ученици, както е описано в раздела Относно държавата.
По този начин държавата подпомага бедни но талантливи и работливи деца, чиито родители нямат възможността да ги образоват.
- Училищата нямат право да получават заплащане за ученици, освен от държавата както е описано в раздела Относно държавата,
или от родителите на детето, или от фирми гарантиращи работата на детето на територията на България след завършването му.
По този начин държавата спира открадването на нацията от злонамерени външни фактори.
Задължения на родителите
Образованието на децата е право, задължение и привилегия на родителите.
- Родителите могат да образоват децата си сами или в училища.
- Родителите могат да ползват помощ от държавата за образованието на децата си, както е обособено по-горе.
- Родителите имат право да осигурят работа на детето си на територията на България след завършване, както е обособено по-горе, като могат да сключват договори за стипендии със фирми работещи в България със съгласието на детето.
- Родителите нямат право да вземат пари от чуждестранни фирми или организации, по отношение на децата си.
- Родителите са задължени да наблюдават и контролират работата на училища за постигане на оптимално образование на децата им.
Задължения на учащите се
В крайна сметка, образованието зависи от самите учащите се.
- Децата трябва да имат минимално образование до 10 годишна възраст.
- Деца които имат способности и желаят да се образоват по-нататък имат тази възможност, или чрез родителите си, или чрез държавата.
- Деца които нямат способности или желания да се образоват по-нататък, могат да започнат да работят като помощници, калфи, чираци и т.н.
- Възрастни, който не са се образовали, винаги имат възможността да се явят на съответните държавни изпити за да получат съответните сертификати.
Това са само някой обши идея за една по-добра образователна система, където талантливите и желаещи да се учат деца ще имат тази възможност. В същото време мързеливите или не-талантливи просто ще започнат подходяща за тях работа, като няма да пречат на образованието на талантливите, нито ще имат възможността да разрушават обществото, като станат депутати размахвайки безстойностни дипломи. Някой елементите в тези идеи могат да бъдат премахнати, други променени, а трети добавени.
Мирослав Бончев Бончев
18.04.2024, Габрово, България.