Държава, Конституция, Закони
Съдържание
Конституция
За да опишем обществото на една държава, както и психологията и процесите в него ще започнем с поставяне на коректни дефиниции на понятията. Използването на термина „Конституция“ (Constitution) като „съвкупност от фундаментални принципи управляващи една държава“ е логическо некоректно. Думата има Латински произход от думите: Con (заедно) + Stitute (установявам) или Заедно Установяваме. Когато някой монарх установи една държава насилствено, то това определено не е Заедно, въпреки, че държавата има „съвкупност от фундаментални принципи които я управляват“ дадени от монарха.
Дефиниция: Конституция на една държава е философията и психологията на народа и.
Доказателство: От дефинициите на съставящите думи, Конституцията е това, което "Заедно Установяваме". За една държава това са точно хората й, и в по-дълбок смисъл същността на хората, тяхната философия, и взаимодействията между. С други думи същността на държавата са философията и психологията на народа й. Това е така, най-малкото защото хората, определят кой закони и разпоредби ще се изпълняват, как и до каква степен, и кои не. Отбелязваме, че философията и психологията на народа включват и начина по които той възприема, интерпретира, и обработва информацията която достига до него. QED
Бележка: Много държави да имат документ с правила и принципи, които основават законовата рамка на държавата. Този документ е неправилно наричан „Конституция“. Той би трябвало да се нарича точно това което е „Законова Рамка“ или „Принципи на законността на държавата“ за да не се бърка със същността на държавата, която всъщност е хората които я изграждат.
За да се избегнат обърквания, от тук нататък ще наричам Конституция – същинската Конституция на държавата, т.е. философията и психологията на народа й.
Закони
Дефиниция: Законовата Рамка на една държава са фундаменталните принципи и установени прецеденти които управляват реда и законността в държавата.
Законовата Рамка формира и формулира държавата. Можем да гледаме на Конституцията като на „душата“, а на Законовата Рамка като на „тялото“ на държавата. За да се избегнат обърквания, от тук нататък ще наричам:
- Конституция – същинската Конституция на държавата, т.е. философията и психологията на народа й. Конституция се отнася до обществото.
- Законова Рамка – принципите на законността на държавата (неправилно наричана Конституция). Законовата Рамка се отнася до държавата.
Примери
САЩ:
По време на написването на американската Законова Рамка, тя е отразявала народопсихологията и философията на мнозинството от Американския народ към този момент.
Към този момент Законовата Рамка на Америка е била формално описание на действителната Американската конституция, и в този частен случай тя е била некоректно формално
наименувана „Конституция“. Може би от тук идва и объркването какво всъщност е конституция на един народ и държава. Исторически през 18-ти век, Американския
народ е изграден основно от консервативни християни имигрирали за религиозни свободи в Америка. Така народопсихологията на народа се е състояла основно във
вижданията и вярата на тези имигранти, която по същество е философията на правата и свободите на Християнския морал.
В Законовата Рамка на САЩ са допуснати предположения, които са били приети за „очевидни“ непроменими истини, с което в нея няма защитата на народопсихологията.
Това е довело до допускането на манипулации, който с времето са променили философията и психологията на народа до такава степен, че Законовата Рамка на САЩ вече не отговаря
на текущата народопсихология на мнозинството от Американския народ. Наистина, като отражение на това много хора смятат, че Законовата Рамка на САЩ в момента е на практика
спряна. Например Първата поправка, Втората поправка, и много други вече не се спазват.
Либерия: От 1847г до 1980г Законовата Рамка на Либерия е било де-факто Законовата Рамка на Америка. Обаче, Америка и Либерия са толкова различни, че очевидно, че Американската Законова Рамка в Либерия е бил просто един документ без особена стойност сам по себе си, тъй като хората там са били на съвсем различно философско ниво. И така, същата тази Американска Законова Рамка пренесена в Либерия, и приложена върху един народ с напълно различна народопсихология и култура е била напълно без стойностна.
Англия: Хората в Англия са много горди с тяхната Законова Рамка. Английската Законова Рамка, обаче, е подобна на новите дрехи на царя. Тя е много трудно да се види написана на хартия, защото всъщност такава няма. В Англия Законовата Рамка се състой от традиции, които са твърди до толкова до-колкото не е необходимо да бъдат сгънати според необходимостта в съответната ситуация. И така Конституцията и Законовата Рамка в Англия е народопсихологията към всеки един момент, която изгражда държавата в нейната форма и която хората поддържат или не отхвърлят.
България: България е загубила своята Законова Рамка с окупирането й от Османската империя, т.е. тя е загубила своята държавност, и така е изчезнала физически. Обаче, Османската окупация и иго не са унищожили самия Български народ и неговата култура. Така въпреки, че по време на Османското иго България е изчезнала физически, тя всъщност е съществувала духовно понеже е имала своята Конституция в лицето на философията и психологията на Българския народ включително език, самосъзнание, вяра и традиции. С други думи по време на Османската Окупация, България е съществувала в духовна форма. Когато Руския цар освобождава България от Османската окупация, а Българския народ от Османското иго, като отстранява окупатора и подпомага създаването на Законова Рамка на България, то и самата физическа форма на държавата се възстановява. Без съществуваща Конституция на България, т.е. без Български народ със собствена Българска философия и психология, Руския цар нямаше да може да възстанови България само с организацията на една Законова Рамка.
Юдея: Подобно на България, Юдея загубва своята Законова Рамка след падането и под Рим. Въпреки това, конституцията на Юдея е продължила да съществува в еврейския народ дори след като Рим го пръсва по целия свят. През 1948г. ООН възстановява Законовата Рамка на Юдея, следствие на което държавата Юдея се възстановява като физическа държава, като се е нарекла Израел. Без конституцията на Юдейската държава, т.е. без еврейския народ, ООН не би могъл да възстанови Юдейската държава.
И така, поетично можем да кажем, че духа на една държава е нейната Конституция (философията и психологията на народа), а тялото й е нейната Законова Рамка в която влиза и територията й.
Наблюдение:
Една лоша Законова Рамка може да разруши една добра Конституция. Обаче, обратното е много трудно, и ако изобщо е възможно то е само временно, както показва примера
с Либерия. Сама по себе си, за добрата Законова Рамка е трудно да подобри лошата Конституция, тъй като народа просто ще игнорира законите и те ще бъдат безстойностни.
За добра конституция, разбираме народ който знае, разбира и спазва десетте Божи заповеди. Очевидно е, че живота в една страна където хора знаят, разбират и спазват
десетте Божи заповеди е много по-добър и щастлив в сравнение със страна където те не се спазват. Там където се спазват десетте Божи заповеди няма кражби, измами,
лъжесвидетелства, убийства, неуважение, прелюбодейство, завист, омраза и тъй нататък. За разлика, там където десетте Божи не се спазват те са част от ежедневието.
Добра Законова Рамка е такава, която се опитва да създаде и/или запази добър народ/конституция/държава.
Държава
От дефинициите за Конституция и Законова Рамка можем да заключим, че една държава се състой от:
- Конституция, която включва:
- Философия на народа, и
- Психология на народа, която включва:
- Социално Образование,
- Логическо Мислене,
- Научни Знания, и вероятно други по маловажни психологични съставни.
- Законова Рамка, която включва:
- Приложението на законите (Законовата Рамка) в реалния живот.
Отбелязваме, че Социалното Образование и способността за Логическо Мислене са стриктно подчинени на, и зависими от, Философията на народа, макар да са част от психологията на народа. Например:
- Когато народа има Философия на Интегритет (логически издържана, съгласувана и последователна философия разгледана по-долу), то Социалното Образование и Логическото Мислене на народа също трябва да бъдат такива. В противен случай Философията на Интегритет може лесно да бъде променена ако не е поддържана от Социалното Образование и Логическото Мислене. Такъв е случая с вече бившите Християнските държави, включително и България. Философията на Интегритет е почти напълно загубена само за няколко поколения след започването на масирана атака срещу нея чрез пропагандата в „училище“ и медиите. Например, в САЩ през 1870 (по времето когато теорията на Еволюцията започва да се популяризира) има 30 развода на 100,000 брака, а през 1981 те вече са 530. В днешно време хората вече дори не се женят.
- Когато народа има Непълна Философия, т.е. логически не издържана философия, то Социалното Образование и Логическото Мислене на народа също трябва да бъдат подходящо некохерентни за да бъдат в синхрон с философията на обществото. Такъв пример са Монголските орди, Османските орди, Римските войници и придружаващите ги хорди за грабеж, и тъй нататък. В тези общества например, смислената логиката е „Ограби където и каквото е възможно за да не си беден и да не станеш самия ти роб един ден.“
Отбелязваме, че степента на научните знания е измервана спрямо конкурентите, а не в абсолютен смисъл.
Макар, че Приложението на Законовата Рамка е част от самата нея, но то всъщност е подчинено на Конституцията (по-точно на Философията на хората). Например, хората с ниска Философия на Интегритет обикновено не спазват (не прилагат) законите, когато им изглеждат да са в техен ущърб. Например учители могат да пишат по-висока бележка на ученик от това което заслужава само и само да не повтаря, или да не би да не завърши училище, или да не разсърдят кмета който му е баща, или за подкуп, и т.н. От друга страна когато Философия на Интегритет е висока, хората също може да не приложат законите когато те им изглеждат несправедливи. Философията на Интегритет, идеите и темите споменати в този параграф ще бъдат разгледани подробно по-късно.
Чрез законовата рамка, държавата се явява една обвивка на обществото, в повечето случай един затвор за него, като двете си влияят и моделират взаимно.
Февруари 2024, Габрово, България